Collegium XR

Ośrodek badawczy nad VR, AR i XR Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

VR Synchrotron Tour

Solaris - wycieczka po największym w Polsce laboratorium w formie wirtualnej rzeczywistości (2019-2021)

Dzięki naszym konsultacjom i wiedzy zjawiska fizyczne dziejące się w największym laboratorium naukowym w Polsce mogą być wizualizowane. Procesy dziejące się w mikroskali, nieistniejące nigdzie w formie innej niż wykresy, przetworzone z fizycznych wzorów (na poziomie atomowym) mogą zobaczyć uczniowie i ludzie spoza kręgu naukowego. Dodatkowo wszystko odbywa się w wieloosobowej formie, gdzie zwiedzający mogą dyskutować, pokazywać treści naukowe w postaci zapośredniczeń i teleprezencji awatarów, w które się wcielają.

VR Synchrotron to multimedialne, interaktywne środowisko wykorzystujące technologię wirtualnej rzeczywistości w celu przekazywania wiedzy o najnowocześniejszym i największym laboratorium w Polsce.

 

VR SYNCHROTRON bazuje na autonomicznych goglach Oculus Quest VR, ale może być pokazwyane na każdym komputerze / goglach VR dzięki zastosowaniu technologi Web GL

Interakcja opiera się na trybie rollercoaster – dzięki czemu użytkownik może rozejrzeć się i zobaczyć wszystkie procesy, a nawet je usłyszeć. 2 minuty czasu trwania i rozdzielczość Full HD. Muzyka w reklamie dźwiękowej jest interaktywna, ponieważ zależy od ruchu głowy użytkownika.

Nasza praca w tym projekcie od 2019 roku ewoluowała do formy powołania VRowej platformy online. To rozbudowa aplikacja – uniwersalny, bezobsługowy przewodnik w formie gry komputerowej na przeglądarkę każdego urządzenia cyfrowego.

VR Synchrotron:

– służy jako przewodnik po synchrotronie po sali experymentalnej.

– jest rozszerzeniem dotychczasowego synchrotoronowego rozwiązania VR z 2019

– to przeróbka naszej aplikacji w uniwersalną grę edukacyjną,

– interaktywna platforma dla edukacji

Za jej pomocą można przeprowadzać oprowadzanie wirtualne – ale i nie tylko, spotkania i pokazy na konferencji. W tej platformie można grać w gry, rozmawiać, pokazywać filmy, przeprowadzać warsztaty online i konferencje do 50 osób na raz oraz prezentacje i wiele innych.

Laboratorium zajmuje się wytwarzaniem promieniowania synchrotronowego. Promieniowanie będąc miliardy razy jaśniejsze niż słońce, pozwala zajrzeć w głąb materii w celu analizy jej struktury lub wytwarzania elementów mikro i nanotechnologicznych. Efektem użycia światła synchrotronowego jest poznanie pierwiastkowego składu obiektów czy budowy układów takich jak np. białka i wirusy. To jedyna taka aparatura w Polsce i w Europie środkowej.

VR Synchrotron to multimedialne, interaktywne środowisko przekazujące wiedzę o tym laboratorium. Powstało dzięki współpracy programistów artystów oraz grafików z naszego Collegium.

Wersja 2021

Przekazuje wiedzę o konstrukcji i zastosowaniu laboratorium Synchrotron uczniom szkół każdego szczebla oraz innym naukowcom. W czasach pandemii nasze Collegium przeniósł część widowiska do internetu.

Synchrotron odwiedzają szkolne wycieczki, a sama VR aplikacja jest pokazywana na konferencjach w 10 krajach członkowskich HOCHSCHULE NIEDERRHEIN.

Wersja przeglądarkowa HUBS

[KLIKNIJ MINIATURKĘ]

Unity XR

[KLIKNIJ MINIATURKĘ]